Atmosfera domu

Atmosfera domu

Dom jest czymś więcej niż tylko szeregiem sąsiadujących ze sobą pomieszczeń. Powinno to być miejsce, gdzie czujemy się dobrze fizycznie i psychicznie i gdzie jesteśmy sobą. Jednak nawet w domu, który uważamy za zdrowy, może zabraknąć „ducha miejsca” – tego czegoś, co jest nam tak bardzo potrzebne. Naturalny, ekologiczny dom kojarzy się wielu osobom z zespołem restrykcji i samoograniczenia, które czasem trzeba koniecznie wprowadzić.

Często wydaje się, że musimy rezygnować z rzeczy, które sprawiają nam przyjemność, podczas gdy dom powinien być miejscem, gdzie się dobrze czujemy, miejscem ściśle zespolonym z otaczającym światem.

Ten sens przynależenia do natury i bycia jej częścią, stanowi podstawę nowego podejścia do ekologii, w którym Ziemię-Gaję traktuje się jak istotę żyjącą, która – tak jak mityczna grecka bogini Gaja – jest zawsze zdolna do tworzenia i odradzania życia. Celem prawdziwej ekologii nie jest wskazywanie, czego należy zaniechać, ale jak współdziałać z przyrodą oraz w aktywny sposób zachować równowagę pomiędzy zdrowiem, ochroną środowiska i dobrym samopoczuciem psychicznym (stanem, ducha).

Zdrowie, ekologia, stan ducha – te trzy aspekty wzajemnie łączą się ze sobą i razem wytyczają kierunek filozofii Ziemi-Gai, stanowiącej myśl przewodnią tej książki. Filozofia ta łączy w sobie mądrość i wiedzę praktyczną wielu kultur, aby wskazać, jak osiągnąć równowagę między zdrowiem, ochroną środowiska i stanem ducha. Osiągnięcie tej równowagi pozwala na stworzenie domu, który pozostaje w harmonii z naturalnymi systemami świata wokół niego. Zdrowy dom – to nic nowego. Wręcz przeciwnie, ludzie budowali w sposób intuicyjny, zgodnie z prawami przyrody; dopiero w czasach współczesnych straciliśmy tę intuicję. By zachować własne zdrowie i zdrowie naszej planety, potrzebujemy zdrowych i oszczędnych domów – domów umożliwiających nam przestawienie się na nowy sposób życia, domów, które zostały zaprojektowane tak, aby nie szkodziły środowisku. A więc potrzebne są nam domy, które nie tylko nie są chore, ale wręcz wywierają leczniczy wpływ na ciało, umysł, ducha i otaczającą planetę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *