Cokolwiek zrobisz później, zanim zdecydujesz się na wybór działki pod budowę nowego domu lub adaptowania starego domu, postaraj się rozważyć następujące czynniki, gdyż – przykładając się teraz – możesz osiągnąć to, że twój dom będzie bliższy wymarzonego ideału i ekologiczny, co ograniczy późniejsze koszty eksploatacji, a także konieczność dalszych prac adaptacyjnych.
• Położenie zapewniające dobre nasłonecznienie (zwłaszcza w zimie). Usytuowanie domu w mieście tak, by jego tył był skierowany na południe, umożliwia dobudowanie ogrodu zimowego lub przeszklonych werand, zainstalowanie dużych okien słonecznych i kolektorów słonecznych. Może to być zabronione od frontu domu, jako niezgodne z ogólnym planem przestrzennym. Dowiedz się, czy istnieją przepisy chroniące przed zacienieniem wymagające odpowiednich odległości między budynkami.
• Kierunki, z których najczęściej wieje wiatr, temperatury sezonowe, otuliny drzewne i ukształtowanie terenu w zimnym klimacie zapewniające naturalną wentylację i przewiew w lecie. Aby uniknąć miejskich zanieczyszczeń i móc się w lecie cieszyć chłodem, najlepiej jest wybrać miejsce zalesione, na południowej stronie wzgórza (powyżej doliny) lub blisko morza, a mieszkanie – na najwyższych piętrach. W celu zaoszczędzenia energii najlepiej wybrać mieszkanie położone w środku budynku, z innymi mieszkaniami po bokach, na dole i na górze, lub w wypadku domów szeregowych – w środku szeregu. Jeżeli budujesz nowy dom, zaprojektuj możliwe zwartą strukturę (najbardziej energooszczędne są domy w kształcie kopuł lub sześcianów). Posadź wokół domu drzewa chroniące przed najczęściej występującymi wiatrami. Rozważ także konstrukcję z osłoną ziemną oraz użycie materiałów i systemów dobrze przepuszczających powietrze.
• Aspekty ekologiczne działki uwzględniające wegetację, dzikie zwierzęta, topografię, typ gleby, wody gruntowe; wszystko to musi być uwzględnione, jeżeli dom i ogród ma stać się naturalnym ogniwem w łańcuchu otaczającego go ekosystemu i krajobrazu. Wybierz działkę, na której będzie dużo miejsca do sadzenia drzew – naturalnej osłony przed zanieczyszczeniami i hałasem, a także możliwość założenia organicznego ogrodu. W wypadku mieszkania – miej na względzie ogród na dachu lub duży balkon.
• Geobiologia działki – występowanie radonu, pole elektromagnetyczne od linii wysokiego napięcia, pole elektromagnetyczne Ziemi, wody gruntowe, rodzaj podłoża. Przeprowadź badanie specjalistyczne w celu sprawdzenia poziomu promieniowania elektromagnetycznego i obecności stref geopatycz-nych (patrz str. 217), a także określenia obszarów pozytywnej energii. Miejsca niebezpieczne może wskazać dobry różdżkarz.
• Powietrze i woda (deszczoiua i pitna, jej jakość i ilość), rodzaj i źródła zanieczyszczenia. Sprawdź, czy jest potrzebne zastosowanie urządzeń do filtrowania i oczyszczenia wody oraz czy istnieje konieczność oszczędzania wody
i gromadzenia wody deszczowej.
• Lokalne, tradycyjne formy budowlane, style i techniki. Dom powinien harmonizować zarówno z sąsiednimi budynkami, jak też z naturalnym otoczeniem. Jeżeli planujesz budowę nowego domu lub poszerzenie starego, dostosuj się do panującego w okolicy stylu, metod budowania i tamtejszych doświadczeń.