Domy Gai

Istotna jest również właściwa lokalizacja domu Gai. Chociaż pojedynczy dom lub mieszkanie można zbudować czy zaadaptować wszędzie, warto rozważyć niektóre możliwe rozwiązania. Jeżeli życie wśród innych ludzi, w przyjaznej i pełnej wzajemnego wsparcia atmosferze jest tym czego się szuka, można rozważyć zamieszkanie we wspólnocie mieszkaniowej (co-housing). Pomysł ten narodził się w Danii w latach siedemdziesiątych, ciesząc się następnie coraz większym powodzeniem w wielu innych krajach. Istotą tego pomysłu jest stworzenia wspólnego środowiska przez określoną grupę ludzi. Wyszukują razem teren, budują swoje własne domy, ustalają z jakich dodatkowych udogodnień chcą korzystać oraz zasady korzystania ze wspólnej przestrzeni. Pojedyncze domy lub mieszkania budowane są wokół należącego do wszystkich budynku. Znajdują się tam dostępne dla wszystkich pomieszczenia, na przykład duży pokój dzienny, pokój zabaw dla dzieci i pralnia. Decyzje podejmowane są kolegialnie, a wiele czynności życia codziennego, począwszy od opieki nad dziećmi a skończywszy na wspólnych posiłkach, odbywa się w pokoju dziennym.

Równocześnie rośnie na świecie liczba wiosek ekologicznych spod znaku Gai, gdzie mieszkania, praca, szkoły i produkcja żywności są zgodne z wizją nowego sposobu na życie. Na powstanie tych wiosek w wielu przypadkach złożyła się nowa metoda uprawy roli, tzw. permakultura. Większość z tych wiosek znajduje się poza terenami miejskimi, ale powstają także plany realizacji tej idei w miastach przez stopniowe przekształcanie dzielnic miejskich i podmiejskich we wspólnoty ekologiczne.

Dom Gai może być zbudowany w każdym stylu – tradycyjnym, bądź nowoczesnym. Może też dawać szansę na stworzenie czegoś o bardziej indywidualnym charakterze. Być może nadchodzi czas na odejście od typowych linii i kątów prostych. Można zdecydować się na bardziej „organiczne” projekty.

Projektowanie w sposób organiczny oznacza nie tylko zwrócenie większej uwagi na harmonię domu z otoczeniem, ale także eksperymentowanie z różnymi kształtami, formami i materiałami. Nie należy z tym jednak przesadzać. Już wprowadzenie tylko kilku łagodnych zaokrągleń przyda wnętrzu lub elewacji zewnętrznej opływowego i naturalnego kształtu.

Projekty organiczne o bardziej wyrazistym przesłaniu filozoficznym inspirowane są przez antropozofię Rudolfa Steinera. Niezależnie jednak od podejścia należy mieć świadomość, że – jak w każdym projekcie – istnieją dobre i złe rozwiązania. Jeśli chcemy zbudować sobie taki „organiczny” dom, dobrze byłoby zatrudnić doświadczonego projektanta organicznego, po uprzednim zapoznaniu się z jego dotychczasowymi pracami. Jeśli dom nie będzie budowany w miejscu prawdziwie odludnym, konieczne może być pozwolenie na nietypową elewację zewnętrzną. Projekt może też być sprzeczny z interesami sąsiadów. Trzeba i tę okoliczność wziąć pod uwagę. Dlatego lepiej zapoznać się z okolicznymi warunkami. Zawsze jednak pozostaje swoboda w projektowaniu wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *