Mycie okien
♦ Zazwyczaj wystarczy umyć szyby czystą ciepłą wodą z niewielką domieszką spirytusu. Wilgoć usuwamy ściereczką, a następnie polerujemy szyby ściereczką, która nie zostawia włókien lub papierem gazetowym.
♦ Mocno zabrudzone okna myjemy wodą z mydłem i spłukujemy czystą wodą. Następnie czyścimy szyby płynem do mycia szyb. Ewentualne smugi pozostają z niezbyt dokładnego mycia wstępnego albo z tego, że szyby wyschły w fazie mycia wstępnego.
♦ Bardzo duże okna (np. balkonowe) najlepiej myć etapami. W tym celu dzielimy okno na kilka części i po kolei czyścimy płynem i polerujemy. Gumowa ściągaczka ułatwia pracę.
♦ Odpryski farby i zanieczyszczenia pozostawione na szybach przez muchy ostrożnie usuwamy żyletką.
♦ Okna pozostaną dłużej czyste, nawet w deszczowej porze roku, jeśli po wymyciu wypolerujemy je woskiem do samochodów.
♦ Szyby nie będą się tak łatwo brudzić, jeśli do ostatniej wody dodamy niewielką ilość gliceryny.
♦ Mycie okien dachowych jest zazwyczaj dosyć trudne. Jednak oszczędzimy sobie wiele pracy, jeśli podczas deszczu polejemy szyby płynem do naczyń. Deszcz spłucze większe zanieczyszczenia.
♦ Szyby z mlecznego szkła wycieramy gorącą wodą z octem.
♦ Szkło strukturalne myjemy octem wymieszanym z gruboziarnistą solą, a następnie płuczemy czystą wodą.
♦ Parapety i ramy okienne najlepiej czyścić środkiem do szorowania, wymieszanym z wodą. Plamy na parapecie usuwamy ściereczką nasączoną spirytusem. Ramy z tworzywa sztucznego myjemy wodą z mydłem, do której można również dodać w razie potrzeby 3 łyżki stołowe soli.